2021 Committees

AUDIT, BUDGET, FINANCE AND MANAGEMENT
Chair - Paul A. Patella
Vice Chair - Anthony M. Cuomo
     
BUILDING & GROUNDS
Chair - John Constantine
Vice Chair - Michael A. Caruso

BULLETIN
Chair/Editor - Mary Ellen Lukaswitz
Vice Chair - Gary M. Scharoff

BYLAWS
Chair - Anthony M. Cuomo
Vice Chair -

CHEMICAL DEPENDENCY
Chair
- Bhagwati J. Mistry
Vice Chair -  Eric A. Wachs

CONFER WITH DENTAL SCHOOLS & DENTAL EDUCATION INSTITUTIONS
Chair
-John Constantine
Vice Chair -   

DENTAL BENEFIT PROGRAMS
Chair
-  John A. Sorrentino
Vice Chair - Stephen M. Ossen

DENTAL EDUCATION & LICENSURE COMMITTEE
Chair
- Michael Manasar
Vice Chair - Erin Prunty 

DENTAL HEALTH, HEALTH PLANNING & HOSPITAL DENTISTRY
Chair
-Raquel Rozdolski 
Vice Chair - Carl H. Tegtmeier

DENTAL PRACTICE
Chair
- Duraid Sahawneh
Vice Chair - Timothy Leung

DISTRICT CLAIMS     
Chair Northern Tier - Sara Jane Goldberg
Chair Southern Tier -Roland C. Emmanuele
 
EDPAC
Chair
- Duraid Sahawneh

ELECTRONIC COMMUNICATIONS
Chair
- Gary M. Scharoff
Vice Chair - Robert H. Bruskin

ETHICS
Chair
- Robert B. Amsterdam
Vice Chair - Nina Capretta

EXECUTIVE
President - 
Roberto M. Rodriguez

GOVERNMENTAL AFFAIRS
Chair
- Paul J. Kim
Vice Chair - Bhagwati J. Mistry

LONG-RANGE PLANNING
Chair
- Roberto M. Rodriguez, President

MEDAL
Chair
- Anthony M. Cuomo

MEMBER BENEFITS
Chair
- Roberto M. Rodriquez
Vice Chair - Bharat C. Joshi

MEMBERSHIP & COMMUNICATIONS
Chair - Renuka R. Bijoor
Vice Chair - Mary Ellen Lukaswitz

NEW DENTIST
Chair - Rosanne Morgan

NOMINATING COMMITTEE
Chair
- Anthony M. Cuomo
Vice Chair - Paul A. Patella

PARLIAMENTARIAN
Chair
- Anthony M. Cuomo
Vice Chair - Paul A. Patella 

PEER REVIEW
Chair
- Nina Capretta
Vice Chair - Kevin Falvey

PRACTICE TRANSFER & EMERGENCY SUPPORT
Chair -
Vice Chair - Michael Barbieri

PROFESSIONAL EDUCATION     
Chair - Ashok Soni
Co-Vice Chair - Bharat C. Joshi
Co-Vice Chair - Ronnie Myers

PROFESSIONAL LIABILITY INSURANCE
Co-Chairs - Roland C. Emmanuele & Steve B. Cela

PROGRAM
Chair - Bharat C. Joshi  

RELIEF
Chair
- Lane McEwan

RESTORATIVE CONFERENCE
Chair
- Leonard B. Kobren


Subcommittees / Chairs


Children's Dental Health Month Subcommittee - Rosa Martinez-Rosenberg
Poster Contest Subcommittee - Wayne E. Turk
NYSDJ Component Reporter - Olga Lombo-Sguerra
Public Relations Subcommittee - John Constantine
Mentoring Subcommittee - Roland Emmanuele
Recruitment/Retention Subcommittee - Renuka Bijoor

TELLERS
[Comprised of Officers, Board,
NYSDA House & Past Presidents]

[Comprised of Officers, Board, NYSDA House & Past Presidents]
[Comprised of Officers, Board, NYSDA House & Past Presidents]
"Local":"NinthDistrictNY"